این سوال برای بسیاری از کسانی که به بواسیر خارجی مبتلا شده اند پیش می آید که چطور می توانند درد را تا حد زیادی کاهش دهند یا به طور کلی از بین ببرند؟ در جواب باید بگوییم که روش های متعددی وجود دارند که تعدادی از آنها توسط بیماران امتحان شده اند و جواب مثبت گرفته اند و ما هم در این مقاله قصد داریم تا بهترین موارد تاثیر گذار در کاهش درد بواسیر را به شما دوستان بگوییم که بتوانید به زندگی عادی خود بازگردید.البته یک نکته را قبل از هر چیزی بگوییم و آن هم این است که نباید خودتان را گول بزنید و درمان را به عقب بیاندازید,چرا که به مرور زمان شدت بیماری بیشتر می شود و به حدی می رسد که حتی مسکن ها هم کاری از دستشان بر نمی آید!

در نظر داشته باشید برای کاهش درد بیماری می بایست در ابتدا به سراغ درمان بروید و مسکن ها برای مدت کوتاهی تاثیر گذار خواهند بود و بعد از آن می بایست لیزر یا جراحی سنتی انجام دهید.این مورد را هم بگوییم که روش های سنتی تنها در حالتی کارساز هستند که بیماری در حالت ضعیف و ابتدایی خود قرار داشته باشد و در غیر این صورت یا کمکی نمی کنند یا اینکه بعد از مدتی بیماری دوباره باز خواهد گشت.خب قبل از شروع توضیحات بهتر است کمی با بواسیر و اینکه کدام نوع از آن باعث ایجاد درد در شما می شود آشنا شوید.

معرفی بیماری بواسیر و اینکه کدام نوع درد دارد!

بواسیر که تقریبا تمام شما دوستان نام آن را یکبار شنیده اید,از جمله بیماری های نشیمنگاهی می باشد که می تواند در هر فردی با هر شرایطی ظاهر شود و به همین خاطر باید روش های پیشگیری را بسیار جدی بگیرید که مبادا دچارش شوید.به طور کلی بواسیر یعنی التهاب و تورم رگ های نواحی پایینی (مقعدی) بدن که در اثر فشار به این شکل در می آیند.البته وراثت و رژیم غذایی هم تاثیر بسیار زیادی در این بیماری دارند و نباید از آنها غافل شوید.به هر حال باید بگوییم که اگر در خود درد احساس می کنید و تشخیص داده اید(!) که دچار هموروئید,به احتمال بسیار زیاد نوع خارجی دارید که بدون خونریزی بوده و به راحتی با یک معاینه قابل تشخیص است.

بواسیر خارجی و درد؟

در نظر داشته باشید که بواسیر داخلی با خونریزی همراه بوده و درد ندارد و به همین خاطر است که بسیاری از افراد آن را جدی نمی گیرند و بعد از گذشت مدت زیادی تازه یادشان می افتد که باید به پزشک مراجعه کنند.از طرفی دیگر به دلیل اینکه در ناحیه مقعدی قرار گرفته است,کمتر کسی در روزهای ابتدایی متوجه آن می شود و تصور می کند که این خونریزی دلایل دیگری دارد که در مقاله ای مجزا بررسی خواهیم کرد.اما نوع خارجی دقیقا برعکس داخلی می باشد و بیمار از همان روزهای ابتدایی یک درد خفیف با حالت سوزش پیدا می کند البته گاهی مواقع ممکن است که فرد هر دو علائم یعنی درد و خونریزی را به شکل همزمان (با شدت های متفاوت) داشته باشد که ممکن است نشانگر عفونت یا وجود هر دو نوع بواسیر باشد که در این حالت پزشک متخصص باید شما را معاینه کند تا نظر قطعی دهد.

روش های کاهش درد بواسیر در خانه

ما در کلینیک تن ارا همیشه این پیشنهاد را به بیماران می دهیم که بهتر است در ابتدا با پزشک خود مشورت داشته باشند و بپرسند که آیا در این حالت و شدت از بیماری,می توانند از روش های سنتی استفاده کنند یا خیر! چرا که برخی از افراد بدون سوال پرسیدن این کار را انجام می دهند و بعد از مدتی متوجه می شوند که بیماری شدیدتر شده و دیگر هیچ راهی به جز لیزر وجود ندارد.

حمام ستیز,درمان موضعی بواسیر

معمولا این کار بعد از اجابت مزاج (دفع) و با کمک آلوئه ورا یا کمپرس آب گرم انجام می شود و می تواند تاثیر بسیار خوبی بر بهبود بیماری داشته باشد.برای شروع کار می بایست یکی از روش های زیر را به دقت انجام دهید :

  1. در ابتدا یک تشت که به راحتی درونش جا می شوید را با با آب پر کنید و سپس حدود 1 لیوان نمک اپسوم به آن اضافه کنید (در نظر داشته باشید که اگر مقدار آب تشت کم است,چند قاشق نمک هم کفایت می کند).تشت فلزی را به خوبی گرم کنید که آب درونش هم گرم شود و بعد از آن برای مدت 15 دقیقه درونش بشینید که نمک کار خود را انجام دهد.البته در ابتدا کمی درد دارد و به مرور زمان مقدارش کمتر می شود و از طرفی دیگر باعث ضد عفونی شدن محل بواسیر خواهد شد.پیشنهاد ما این است که حداقل روزی 2 بار همین کار را بکنید تا تاثیرش را ببینید!
  2. مورد بعدی که می توانید از آن کمک بگیرید,کمپرس آب گرم است که باید آن را داخل یک حوله پنبه ای و تمیز قرار دهید و سپس برای مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی محل بیماری بگذارید.این کار بسیار ساده بوده و بهتر است اگر می توانید,روزانه 3 دفعه انجام دهید.

استفاده از دارو

پیشنهاد می کنیم که در آخرین مرحله به سراغ دارو بروید که قطعا یک سری عوارض کوچک دارد و از طرفی دیگر دردتان را سریع تر تسکین می دهد.بهتر است قبل از مصرف هر دارویی در ابتدا با پزشک خود صحبت کنید که فردا دچار مشکل نشوید یا اینکه حساسیت نداشته باشید.

  • شیاف گلیسیرین یکی از بهترین داروهایی است که می تواند برای کاهش درد و نرم کردن مدفوع استفاده کنید و این کار را برای مدت 8 الی 10 روز ادامه دهید.از این دارو باید دقیقا بعد از اجابت مزاج استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد!
  • برای کمتر کردن درد یکی از روش ها,چرب کردن ناحیه مورد با پمادهای مختلف است که حاوی اکسید روی هستند یا اینکه از ژل نفتی استفاده کنید.
  • در مرحله بعدی می توانید از داروهای ضد خارش (Aveno، Nupercainal، Solarcaine) یا بی حسی موضعی استفاده کنید که هر دو می توانند تاثیر زیادی بر بردن داشته باشند.البته این داروها بدون نسخه هستند و می توانید از خود پزشک داروخانه سوال کنید که آیا مشکلی برایتان به وجود می آورد یا خیر.