بواسیر که با نام علمی هموروئید در کتاب های درسی و کشورهای خارجی شناخته می شود,شایع ترین بیماری آنورکتال به حساب می آید که سالانه میلیون ها نفر به آن مبتلا می شوند و از این رو روش های درمانی زیادی برایش به وجود آمده است که تنها تعدادی از آنها کارساز هستند و بقیه موارد تنها برای مدت کوتاهی علائم را تسکین می دهند و از این رو باید به خوبی حواستان باشد که از هر جایی پکیج های گیاهی یا دارو خریداری نکنید.ما در این مقاله به نسبت کوتاه قصد داریم تا دلایل ابتلا به بواسیر (هموروئید) را بررسی کنیم و ببینیم که آیا می توان با روش های بسیار ساده از به وجود آمدن این بیماری جلوگیری کنیم یا خیر؟

بواسیر یا همان هموروئید چه بیماری است

برای شروع بهتر است کمی با خود بیماری و اینکه اصلا چه علائم و روش های درمانی دارد آشنا شوید.به طور کلی بواسیر به بیماری گفته می شود که در آن,رگ های اطراف مقعد در اثر عوامل مختلف از جمله وراثت,رژیم غذایی و ورزشی نامناسب و … دچار تورم و التهاب می شوند و این التهاب به مرور زمان افزایش پیدا می کند و به جایی می رسد که نوعی بافت اضافه را در فرد به وجود می آورد.این بیماری در روزهای ابتدایی خود چندان جلب توجه نمی کند و به همین خاطر بسیاری از بیماران آن را جدی نمی گیرند و بعد از مدتی متوجه می شوند که بواسیرشان شدت بسیار زیادی پیدا کرده و دیگر روش های درمان سنتی و خانگی جواب نمی دهند.توجه داشته باشید که در حال حاظر بهترین و سریع ترین روش از بین بردن بواسیر,استفاده از لیزر می باشد که بیش از 90% بیماران همین مورد را انتخاب می کنند که در ادامه بررسی خواهیم کرد چرا!

1️⃣ بواسیر (هموروئید) داخلی

در نظر داشته باشید که بیماری بواسیر خود بر اساس محل شکل گیری به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود که هر کدام از آنها یک سری علائم و ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند.برای شروع به سراغ نوع داخلی می رویم که در داخل ناحیه مقعدی تشکیل می شود و در اغلب مواقع با خونریزی همراه است.متاسفانه این خونریزی در روزهای ابتدایی بیماری بسیار اندک بوده و تعداد زیادی از شما دوستان یا آن را نمی بینید یا اینکه اهمیت نمی دهید که در هر دو حالت به ضررتان تمام خواهد شد.از طرفی دیگر بواسیر داخلی به فرد بیمار دردی القا نمی کند و این مورد را می توانیم جنبه مثبت یا حتی منفی بیماری در نظر داشته باشیم (شما می توانید تا مدت ها کارهای روزمره خودتان را با خونریزی اندک انجام دهید که البته اصلا پیشنهاد نمی کنیم).البته گاهی مواقع ممکن است بعد از گذشت مدت زیادی,فرد کمی درد در ناحیه بواسیری احساس کند که می تواند به دلیل عفونت یا وجود بیماری دیگری در بدن باشد و این مورد را می بایست پزشک متخصص تشخیص دهد.

2️⃣ بواسیر (هموروئید) خارجی

دومین نوع از بواسیر به حساب می آید که در ناحیه خارجی مقعد و اطراف منفذ به وجود می آید و برعکس نوع داخلی,دیگر با خونریزی همراه نیست و از طرفی دیگر تنها باعث ایجاد درد در بیمار خواهد شد.همین وجود درد باعث شده است که بیماران سریعا به پزشک مراجعه کنند و می توانیم یک نکته مثبت در نظر داشته باشیم.البته باید بدانید که در روزهای ابتدایی معمولا درد بسیار کم بوده و در حد سوزش (در هنگام دفع) می باشد و بعد از مدتی متوجه خواهید شد که حتی نمی توانید کارهای روزمره خودتان را انجام دهید.مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که بواسیر خارجی می تواند به راحتی دچار عفونت شود و دلیلش هم در فضای باز بودنش است و به همین خاطر باید بسیار مراقب باشید که آسیب جدی تری وارد نشود.

دلایل ابتلا به بواسیر

دلایل ابتلا به بواسیر می توانند بسیار زیاد باشند و ما در اینجا تنها اصلی ترین موارد را بررسی خواهیم کرد و اگر می خواهید به شکل دقیق تر با نحوه ایجاد بیماری آشنا شوید,بهتر است با پزشک متخصص صحبت داشته باشید تا به طور کامل راهنمایی کند.به طور کلی سه مورد اصلی که می توانند در بروز بیماری نقش داشته باشند عبارتند از : 1. وراثت 2.رژیم غذایی نامناسب 3. فعالیت بدنی که هر کدام از آنها یک درصد خاصی را مال خود کرده اند.برای مثال بیشتر افراد در اثر وراثت و اینکه به شکل مادرزادی فشار مقعدی بالایی دارند دچار بواسیر شدید و نیمه شدید می شوند و تنها راه درمان آنها هم لیزر یا جراحی سنتی می باشد.

فشار بیش از اندازه

یکی از عواملی مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که فشار زیاد بر ناحیه تحتانی بدن یا همان مقعد به مرور زمان می تواند باعث بروز هموروئید شود.برای مثال کسانی که اجسام سنگین بلند می کنند یا به شکل حرفه ای در زمینه های ورزشی فعالیت دارند باید با رعایت رژیم غذایی و کمک مربی,از بروز این مشکل جلوگیری کنند.از طرفی دیگر ممکن است در هنگام دفع فرد دچار یبوست شود و برای این کار فشار زیادی به خود وارد کند! زمانی که یبوست دارید می بایست با روش های مختلف مانند خوردن ملین ها و آب + کمی صبر,بگذارید که مدفوع نرم شود و سپس اقدام به دفع کنید.

مصرف غذاهای آماده

بسیاری از افراد این مورد را جدی نمی گیرند و تصور می کنند که غذاهای آماده و کنسروی تناه باعث آسیب به دستگاه قلبی – عروقی می شود! اما باید بدانید که برای پخت و تولید این غذاها از مواد اولیه بی کیفیت و روغن های حیوانی که مانده هم هستند,استفاده می شود.البته مصرف به اندازه و اندک فست فودها و کنسروها آسیب جدی وارد نمی کند (1 – 3 وعده در ماه).از طرفی دیگر باید توجه زیادی به میزان اب دریافتی در طول روز داشته باشید و سعی کنید که حداقل 8 لیوان کامل بنوشید! چرا که دستگاه های مختلف بدن به ویژه دستگاه گوارش برای فعالیت های خود نیاز به آب کافی دارد و نباید از این مهم غافل شوید.

وراثت

مورد آخر هم وراثت و ژن است که برخی از افراد از بدو تولد فشار درون شکمی و تحتانی بالایی دارند که از روده به مقعد منتقل می شود و این یعنی به وجود آمدن بیماری هموروئید! فقط باید توجه داشته باشید که اگر جزو این گروه هستید,حتما موارد گفته شده را به خوبی رعایت کنید که تا حد امکان مشکلی برایتان به وجود نیاید.

فعالیت بدنی

ما در کلینیک تن آرا همیشه به بیماران خود می گوییم که بعد از درمان فعالیت بدنی یا ورزش را ترک نکنند و حداقل روزانه به مدت 30 دقیقه نرمش سبک داشته باشند.این کار می تواند کمک زیادی به بهبود جریان خون در بدن کند و از این رو باید تا چند وقت با پزشک خود در ارتباط باشید که به طور کامل شما را راهنمایی کند.پیشنهاد می کنیم که اگر کارتان با نشستن انجام می شود,بعد از هر 1 ساعت و 30 دقیقه,حداقل 5 دقیقه راه بروید که جریان خون دچار آسیب و گرفتگی نشود.