شقاق مقعدی که در کشورهای انگلیسی زبان با نام هموروئید شناخته می شود,از جمله شایع ترین بیماری های انورکتال به حساب می اید که سالانه صدها هزار نفر به آن مبتلا می شوند و از این رو روش های درمان و بهبود زیادی برایش تجویز می شود که بسیاری از آنها کاربرد کوتاه مدت دارند.البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که بیماری شقاق می تواند با درد و خونریزی به نسبت زیادی همراه باشد که تحمل آن برای هر کسی میسر نخواهد بود و بعد از چند روز مجبور می شوند به پزشک مراجعه کنند.به هر حال ما قصد داریم که در این مقاله بهترین پماد برای شقاق مقعدی را به شما دوستان معرفی کنیم و فقط باید بدانید که مصرف هر چیزی بهتر است زیر نظر پزشک باشد.

خب قبل از شروع بهتر است کمی با خود بیماری شقاق یا فیشر اشنا شوید و ببینید که اصلا چطور به وجود می آید و روش های پیشگیری چگونه هستند؟ به طور کلی شقاق عبارت است از ایجاد خراش یا زخم در ناحیه بسیار حساس مقعدی (اطراف منفذ که بافت سلولی حساسی دارد) که می تواند به دلایل مختلف به وجود بیاید.برای مثال اگر فرد دچار یبوست شده باشد,در هنگام دفع ممکن است فشار زیادی به دیواره مقعد وارد شود و در نتیجه پاره شده و خونریزی کند.از طرفی دیگر کسانی که ورزش های سنگین مانند وزنه برداری یا بدنسازی انجام می دهند هم بیشتر در خطر شقاق و بواسیر هستند و به همین خاطر باید اهمیت زیادی به رژیم غذایی خود بدهند.خوشبختانه شقاق به راحتی قابل تشخیص می باشد و دلیلش هم این است که علائم بسیاری دارد و دیگری اینکه در بیرون از مقعد تشکیل می شود.

معرفی انواع شقاق و دلایل ابتلا

یک نکته ای که باید بدانید این است که خود بیماری شقاق بر اساس مدت زمانی که در بدن باقی می ماند به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود :

  • شقاق حاد : از زمانی که به بیماری مبتلا می شوید تا هفته 8 را که هنوز زخم خیلی عمیق نیست و خونریزی زیادی ندارد گفته می شود.البته بهتر است در این مرحله اقدام به درمان کنید که درد بیشتر به سراغتان نیاید یا دچار عفونت نشوید.
  • شقاق مزمن : دومین نوع از شقاق است که بعد از گذشت 8 هفته نمایان شده و معمولا زخم به جای مانده از شقاق مزمن بسیار دردناک و طاقت فرساست.

انواع شقاق مقعدی

ما در کلینیک تن آرا با داشتن برترین تجهیزات لیزری و پزشکانی حرفه ای,می توانیم مشکل شما را در کمتر از 1 ساعت حل کنیم و تنها کافیست همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید.

از جمله مهمترین دلایل ابتلا به شقاق می توانیم ایجاد فشار بیش از اندازه در هنگام دفع را نام ببریم که متاسفانه بسیاری از افراد جدی نمی گیرند و سعی می کنند با زور زدن این کار را انجام دهند.اما برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است قبل از دفع کمی آب و ملین (روغن زیتون) بخورید و صبر کنید تا مدفوع به خوبی نرم شود.البته یک سری عوامل دیگر هم تاثیر دارند که عبارتند از :

  • عدم مصرف فیبر کافی که در سبزیجات و میوه ها یافت می شود,باعث بروز بیماری های مختلف گوارشی و در نتیجه شقاق و بواسیر خواهد شد.در حال حاظر ارزان ترین راه برای جبران فیبر خوردن سبزیجات است (گشنیز – شاهی – پیازچه…)
  • از پوشیدن لباس های چسبناک و پلیمری در فصول گرم یا در هنگام ورزش جدا خودداری کنید که باعث اصطکاک و در نتیجه ایجاد حساسیت و زخم خواهد شد.
  • داشتن رابطه مقعدی یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به شقاق به حساب می آید که متاسفانه در جوامع امروزی بسیار زیاد دیده می شود.البته یک سری از کارها برای جلوگیری از بروز مشکل می توانید انجام دهید که در مقاله ای جدا بررسی خواهیم کرد.
  • خانم های بارداری باید توجه داشته باشند که احتمال ابتلا به شقاق به دلیل وجود فشار تحتانی یا در هنگام زایمان طبیعی وجود دارد.البته مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که می توانید شقاق را در هنگام بارداری هم لیزر کنید و مشکلی به وجود نمی آید.

پماد برای درمان شقاق مقعدی؟

بسیاری از شما دوستان این سوال را از ما می پرسید که آیا می توان شقاق مقعدی را با کمک پماد و داروهای مختلف از بین برد یا خیر؟ در جواب باید بگوییم که این کار تنها بر روی حالت ضعیف بیماری تاثیر کامل و به طور کلی برای کنترل بیماری به کار می رود تا زمانی که لیزر یا جراحی کنید.در بازار پمادهای مختلف برای این کار وجود دارند که با یک جستجو ساده در گوگل می توانید انتخاب کنید (برخی به دلیل خارجی بودن گران قیمت تر هستند).

در حال حاظر می توانید از پماد تتراسایکلین برای درمان و تسکین دادن به بیماری شقاق استفاده کنید که بدون نسخه هم در دسترس بود و می تواند تاثیر خوبی بر روند بیماری داشته باشد.همچنین شما دوستان می توانید در کنار استفاده از پماد,از سایر روش های درمان خانگی شقاق استفاده کنید که تمام این موارد با کمک هم می توانند تاثیر زیادی بر بهبودی داشته باشند.